İngiltere Üniversiteleri Resmi Başvuru Merkezi
PhD, MPhil ve Mres Doktora Başvuruları hakkında bilmeniz gerekenler.

İngiltere’de Doktora Eğitimi

İngiltere’de bir üniversiteden alabileceğiniz en yüksek dereceli eğitim programları doktora programlarıdır. Bu eğitim programı oldukça ciddi bir araştırma proje etrafında şekillenir. Bu projeyi 100.000 kelimelik bir tez halinde yazmanız ve sonrasında sözlü bir sınavda savunma yapmanız beklenir. Taught modülü içeren doktora programı oldukça azdır, genellikle sizden kendi alanınızda daha fazla sorumluluk almanız ve çalışma yapmanız beklenir.

İngiltere’de Doktora Programlarının Çeşitleri

  • PhD (Doctor of Philosophy):

PhD programları 100.000 kelimelik tez çalışması etrafında şekillenir. Bu tez çalışmasında sizden, akademik ve orijinal bir araştırma beklenir. 3 yıl tam zamanlı veya 6 yıl yarı zamanlı olarak PhD derecesi elde edebilirsiniz.

  • MPhil (Master of Philosophy):

MPhil programları genel olarak sadece tez yazmanızı bekler. 1 yıl tam zamanlı veya 2 yıl yarı zamanlı olarak bu programı tamamlayabilirsiniz. Teziniz 60.000 kelimelik bir araştırmayı ve bunun sonuçlarını içermelidir. Bazı koşullarda 1-1,5 yıl geçtikten sonra bir PhD programına geçebilme şansınız bulunur.

  • MRes (Master of Research):

MRes programları, akademik disiplin içinde yapılan üst düzey lisansüstü araştırma derecesidir. Sizden 40.000 kelimelik bir tez yazmanız beklenir. Genellikle bir PhD derecesi için başlangıç adımı olarak kabul edilir.

Doktora Başvuru Koşulları

Uluslararası öğrencilerden, doktora programlarına başvurabilmeleri için en az 2.7/4 (upper second class honours) ortalama ile tamamlanmış bir lisans veya yüksek lisans derecesi beklenir.

Tez Önerisi (Reseach Proposal)

Bir PhD veya MPil programına başvurmak istiyorsanız, sizden Tez Önerisi sunmanız beklenir. Bu tez önerisi araştırmasını yapıp tezini yazacağınız konunun kapsamının belirlenmesi, neden ve nasıl bu araştırmayı yapacağınızı açıklar. PhD veya MPhil programlarına başlayabilmeniz için tez önerinizin uzmanlardan oluşan bir kurul tarafından incelenip kabul görmesi gerekir. Size yol gösterecek tez önerisine buradan ulaşabilirsiniz.

Başvuru Sürecinde Size Nasıl Yardımcı Oluyoruz?

Ücretsiz eğitim danışmanlığı hizmetimiz sayesinde size İngiltere’de en uygun üniversite ve bölümde eğitim alma imkanından faydalanabilirsiniz.

Başvuru sürecinde;

  • Eğitim ve kariyer geçmişinizi göz önünde bulundurarak sizin için en uygun eğitim programlarını ve üniversite şehirlerini araştırıyor,
  • İstediğiniz üniversitelerle görüşmeler yapıp başvuru planınızı hazırlıyor,
  • Başvuru evraklarınızı hazırlanmasında ve değerlendirilmesinde yardımcı oluyor,
  • Eğitim programlarına başvurunuzu yapıyor,
  • Başvurularınızın güncel takibini ve bilgilendirilmenizi sağlıyoruz.
RANDEVU AL