Oxford Üniversitesi
Oxford Üniversitesi

Rank

Oxford Üniversitesi Ranking

2

location

Oxford Üniversitesi Location

South England

Oxford Üniversitesi

Rank

University Ranking

2

location

Img

South England

ADD TO FAVOURITES

Temel Bilgiler
Lokasyon Oxford, England
Kuruluş Tarihi 1096
Yabancı Öğrenci Yüzdesi 15.6%
Öne Çıkan Bölümler Beşeri Bilimler, Hukuk, MBA
Uluslararası Ücretler £23,105-30,540
Temel Bilgiler
Lokasyon Oxford, England
Kuruluş Tarihi 1096
Yabancı Öğrenci Yüzdesi 15.6%
Öne Çıkan Bölümler Beşeri Bilimler, Hukuk, MBA
Uluslararası Ücretler £23,105-30,540

Genel Bakış

Oxford Üniversitesi İngilizce konuşulan ülkeler arasındaki en eski üniversitedir. 38 bağımsız yüksekokulu ve 6 özel koleji ile dünyanın önde gelen akademik kurumlarından biri olarak kabul edilmektedir. Oxford Üniversitesi araştırma yönelimli bir İngiliz üniversiteler ağı olan Russell Grubu’nun üyesidir. Aynı zamanda önde gelen Avrupa üniversiteleri birliği olan Coimbra Grubu’na ve Avrupa Araştırma Üniversiteleri Birliği’ne üyedir. Ayrıca Europaeum’un çekirdek üyelerinden biridir. Oxford Üniversitesi akademik anlamda istikrarlı şekilde dünyanın en iyi 10 üniversitesinden biri olmaya devam etmektedir.

Oxford Üniversitesi İngiltere ve Avrupa’nın en iyi üniversitesidir (THE World Rankings 2014-15). Oxford Üniversitesi diğer tüm İngiliz üniversiteleri arasında en nitelikli akademisyenleri bünyesinde barındırır (Complete University Guide 2014) ve araştırma kalitesi ölçeğinde İngiltere’de en başarılı üniversitedir (REF 2014). Oxford Üniversitesi 3 ve üzeri not ortalamasına sahip öğrencilerin oranının en yoğun olduğu üniversitedir. 

Oxford Üniversitesi’nin eşsiz bir özelliği ise öğrencilere, haftalık bire bir özel ders verilmesidir. Bu eğitim lisans öğrencilerinin kendi alanlarında çalışan bir profesörle bir saat boyunca çalışmasını içerir. Oxford ayrıca İngiltere Kütüphanesi’nden sonra İngiltere'nin ikinci büyük kütüphanesi olan Bodleian kütüphanesine ev sahipliği yapmaktadır. 140'tan fazla ülkeden gelen uluslararası öğrenciler şu anda kayıtlı öğrenci sayısının 1/3'ünü oluşturmaktadır.

Uluslararası Öğrencilere Yönelik Hizmetler

Oxford Uluslararası Öğrenci Ofisi eğitim ve vize başvurularından İngiltere’de yaşama kadar çeşitli konularda öğrencilere destek vermektedir. Bu ofis ayrıca uluslararası öğrencilerle yapılan mülakatları yürütür ve her dönem başında düzenlenen oryantasyon programından sorumludur. Oxford Dil Merkezi, uluslararası öğrencilere dil eğitimi desteği sağlar. Bunların dışında öğrenciler kişisel destek için fakülte yönetimine başvurabilirler.

Sıralama

 • Times Üniversite Rehberi 2017’de 2. sırada
 • Guardian Üniversite Rehberi 2017’de 2. sırada
 • QS Dünya Üniversite Rehberi 2017’de 6. sıradadır

Oxford Üniversitesi dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olarak kabul edilir ve Times Üniversite Rehberine göre 6 okuldan oluşan seçkin ‘super-brand’ üniversitelerin içindedir. Oxford Üniversitesi 2017 yılında Times Üniversite Rehberine göre dünyada 2., ARWU’ya göre 6., QS Dünya Üniversite Rehberine göre ise 6. Sıradadır.

Oxford Üniversitesi araştırma kalitesi ölçeğinde İngiltere’nin en iyi üniversitesidir. Üniversite bünyesinde yapılan araştırmaların %48’i en yüksek 4. Kategorideyken %39’u 3. Kategoride yer almıştır. Oxford, dünya çapında araştırma hacmiyle 12 alanda birinci sırada yer almaktadır.

Konaklama

Oxford Üniversitesi'ni oluşturan 38 yüksekokul, tüm birinci sınıf lisans öğrencilerine konaklama imkanı sağlamaktadır. Bu yüksekokullar öğrencilere yalnızca konaklama sağlamazlar, aynı zamanda lisans öğretiminde önemli bir sorumluluğa da sahiptirler.

Her bir yüksekokul yemek salonu, şapel, kütüphane, bar, tüm seviyelerdeki öğrenciler için ortak salonlar, 200-400 lisans öğrencisi için ayrılmış odalar ve bölüm başkanlarıyla diğer öğretim üyelerine sağlanan pansiyonlardan oluşmaktadır. Üniversite binaları ortaçağ mimarisinden modern mimariye uzanan çeşitliliktedir ve genellikle birleşik avlulardan oluşmaktadır.

Lokasyon

Oxford İngiltere'nin güneyinde, Londra'dan yaklaşık 90 dakika uzaklıkta, 150.000 nüfusa sahip bir kenttir. Oxford'daki mimari yapılar Anglosaksonların gelişinden günümüze kadar tüm İngiliz mimarlık dönemlerini yansıtmaktadır. Bu kent, şair Matthew Arnold’un Oxford Üniversitesi binalarının ahenkli mimarisine yaptığı atıfla "rüya gören kuleler kenti" olarak bilinir. Oxford öğrenci dostu bir kenttir. Kentin büyük bir yüzdesi üniversiteye ait olduğu için öğrenciler özel indirimlerden yararlanırlar.

Mezunlar

 • David Cameron da dahil olmak üzere 26 İngiltere Başbakanı 
 • Başkan Bill Clinton
 • Tim Berners-Lee (World Wide Web’in mucidi)
 • En az 12 aziz ve 20 Canterbury Başpiskoposu
 • 50 Olimpiyat Madalyalı Mezun
 • Altı farklı kategoride 27 Nobel Ödüllü mezun

More about Oxford Üniversitesi

Uluslararası İlişkiler: İngiltere’de Verilen Evrensel Bir Eğitim Programı

Gelişmekte olan ülkeler hızla büyürken, gelişmiş ülkelerin de uluslararası alanda daha güçlü ve önemli hale gelmektedir. Günümüzün hızla değişen dünyasında, cazibe merkezi Uluslararası İlişkiler alanına kaydırılmıştır.

Read more

İngiltere’deki En İyi Hukuk Fakülteleri

İngiltere'de en iyi hukuk fakülteleri ve bölümleri hakkında daha fazla bilgi edinin ve bugün İngiltere'de lisans eğitimine başvurun.

Read more

Psikoloji Alanında İngiltere’deki En İyi 5 İngiltere Üniversitesi

Psikoloji Alanında İngiltere’deki En İyi 5 Üniversite

Read more

Adli Bilimler ve Adli Tıp İçin En İyi Beş İngilitere Üniversitesi

İngiltere'de kriminoloji ve adli tıp eğitimi almak isteyen öğrenciler için en iyi beş İngiltere üniversitesi hakkında daha fazla bilgi edinin.

Read more

2017 Yüksek Öğrenim Ödülleri Adayları Açıklandı

İngiltere'de yüksek öğrenim dalında Oscar olarak tanınan 2017 Times Yüksek Öğretim ödülleri adayları açıklandı.

Read more

Bu okul ile ilgileniyor musunuz?

SI-UK'in hızlı ve güvenilir servisi ile en iyi İngiltere Üniversitesine yerleştiğimi düşünüyorum.

Carla Termini
International Business Economics at City University

Read more testimonials

 • Glasgow Üniversitesi
 • Kent Üniversitesi
 • Oxford Üniversitesi
 • East Anglia Üniversitesi
 • Cambridge Üniversitesi
 • London School of Economics
 • Liverpool Üniversitesi